baner
 CNC uC Elaktronika   www.ottop.republika.pl Ostatnia aktualizacja 2005-10-15
Menu
 

Start


Frezarka CNC
Prosty sterownik
Sterownik TA8435
Interfejs sterownika
Wykorzystanie obudowy PC

Grawerowanie tekstu - jak przygotować G-kod
Jak przygotować G-Code dla PCB

G-CODE


Galeria
Linki

ottop@o2.pl
Mapa serwisu

Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl

   Frezarka CNC


Niestety, jak na razie frezarka nie jest jeszcze w pełni ukończona. Brakuje jeszcze porządnego stołu i wyłączników krańcowych. Bynajmniej nie jest to zbyt wielkim utrudnieniem i jest już w stanie poradzić sobie z większością typowych prac do jakich ma być stosowana. Kilka przykładowych detali wykonanych frezarką można zobaczyć tutaj.

Frezarka CNC

 

 

 

Podstawowe wymiary:

Gabaryty zewnętrzne:

długość: 650mm,

szerokość: 520mm,

wysokość: 670mm,

 

Przesuwy:

w osi X: 330mm,

w osi Y: 200mm,

w osi Z: 150mm,

 

 

Praktycznie cała konstrukcja, poza elementami osi Z oraz uchwytami silników, została wykonane ze stali. Element osi Z i uchwyty silników wykonane są z aluminium.

 Frezarka CNC - widok z tyłu

 

Jest to typowa konstrukcja bramowa z ruchomym stołem. Jako prowadnice w każdej osi zastosowane są po dwa wałki fi20, współpracują one z łożyskami kulkowymi liniowymi (po 4 szt. na oś). Rozwiązanie takie zapewnia w miarę precyzyjny i lekki przesuw. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie precyzyjnego systemu prowadnic liniowych, ale koszt takiego rozwiązania jest zdecydowanie większy.

 

Wszystkie osie napędzane są silnikami krokowymi Minebea 23LM-C355. Silniki poprzez przełożenie 1:2 połączone są z śrubami TR18x4. Zastosowane silniki umożliwiają osiąganie posuwu w granicach 1200mm/min w osi X i Y, oraz 800mm/min w osi Z (ze względu na dość dużą masę).

 

Całość sterowana jest sterownikiem pracującym w trybie mikrokroku z podziałem 1/8. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskana rozdzielczość to  0,00125mm na impuls.

 

Jako wrzeciono zastosowana została frezarka górnowrzecionowa do drewna o mocy 900W.

CDN...

 

Przykładowe detale wykonane frezarką

 

Ostania modyfikacja: 2005-10-09